V Gánovciach budú opäť loviť mamuty

Autor: Jozef Bednár | 10.6.2013 o 10:30 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  600x

Že ste ešte nevideli lov na mamuty? Asi ste ešte neboli v Gánovciach pri Poprade. Žijeme dobu, kedy také veci nemusia byť len v rovine fantázie, rekonštrukciou v hollywoodských štúdiach, ale i na našom Slovensku.

V septembri 2013 to bude možné v málebnej dedinke pri Poprade, ktorá patrí medzi najstaršie kupeľné miesta na Slovensku, kúpeľný dom tu kedysi stal už v 19. storočí, teda ešte za Uhorska. Skala uprostred obce s názvom Hrádok (bývalý lom travertínu), pri ktorej v roku 1926 našiel miestný občan skamenelý odliatok mozgu neadertálskeho človeka, len málo prezrádza o histórii a jedinečnosti tohto miesta.

Len pozvoľna ľudia znovu objavujú tieto dva fenomény, ktoré Gánovce dávajú na mapu archeologických, geologických a turistických jedinečnosti Slovenska. Pred pár rokmi skupinka nadšendcov vytvorila unikátnu náučnú lokalitu, kde je možné si na informačných tabuliach prečítať a na niekoľkých maľbách aj pozrieť život, aký sa asi odohrával na tom mieste pred 100.000 rokmi. Hneď v susedstve vyrástol aquapark s miestou liečivou minerálnou vodou.

Pribudli ďalší nadšendci, ktorým to nestačí, a vďaka záujmu a ochote majstrov umelcov (a to nie len zo Slovenska, ale aj z Ruska) dajú priestoru novú dimenziu a oživia tak mystiku lovu pračloveka v podobe netradičných umeleckých diel. Všetko stojí na myšlienke, ktorá vedie ľudí priložiť ruku k dielu.

No popri tom človek odhaľuje i jednú smutnú stránku nášho života, ktorú niektorí nazývajú paradox našej mysle. Keď sa v Gánovciach objavia sochy mamutov alebo iné zaujímavé veci, ľudia sa radi prídu pozrieť kvôli senzácii, ktorú vyvolávajú. Je vysoko pravdepodobné,  že čítate tento blog zo zvedavosti, ktorú vo Vás vzbudil názov tohto článku. Ale keď už príde k podpore myšlienky, snahy a práce iných, nájsť si pár minút pomôcť, akosi sa to deje ťažšie.  Akosi radi rozprávame, ako chceme pomáhať a mať okolo seba krajší svet, ale robíme preto veľmi málo, akoby sme sa vo vnútri seba báli robiť niečo mimo našej rutiny.

Tento paradox sa prejavuje tak, že počet ľudí, ktorí podporili náš projekt k počtu oslovených je nízky. No verím, že nie je ste len človek z pasívnej masy, ktorý keď dočíta tento blog, ostane ľahostajný (nebodaj lenivý) a nájdete si minútu, aby ste cez nasledujúcu webstránku zahlasovali za náš netradičný projekt, ktorý potrebuje Vašu podporu.

Pre podporu nášho projektu 'Mystérium starovekého lovu' môžete kliknúť tu alebo skopírovať link.

http://www.sppolocne.sk/sk/prihlasene-projekty/detail-projektu/549?1=1®ion=1&order=p_name

Ak ste už hlasovali, veľká a úprimná vďaka. Ľudia. ktorí sú za týmto projektom, veria, že Vašu podporu nesklamú.

Nemusíte hlasovať za náš projekt, ak máte iného favorita, ale keď odídete bez podpory akehokoľvek projektu (každý skrýva snahu ľudí niečo urobiť aj pre iných), verte, že takto koná väčšina, ale raz tu podporu budete možno potrebovať a zistíte, že ľudí ochotných pomôcť práve Vám je smutne málo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľúčujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?